Technology

Stan wyjątkowy

06.09.2021, 11:17 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od raptem paru dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, więc określoną część rejonów województw lubelskiego oraz podlaskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy statutu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd premiera wyjaśnił ustanowienie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturą Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Zdaniem rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można nałożyć, kiedy w sytuacjach niepokojących zagrożeń konstytucyjne środki nie są wystarczające. Natomiast ustalenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może anulować Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oświadczył również, że białoruskie państwo podporządkowane aktualnie przez reżim Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek wskazał, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz