Wybory prezydenckie w Stanach startują już wkrótce

15.09.2020, 13:18 0 komentarzy
Wybory prezydenckie w Stanach startują już wkrótce

W tym roku Ameryka wybierze nowego reprezentanta kraju. Aktualnie urząd ten sprawuje Donald Trump i oczywiście ubiega się on o ponowny wybór. Mimo wszystko inni kandydaci nie próżnują i 50 dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznać się z opiniami publicznymi. Jak dokładnie się prezentują? Szanse którego kandydata okażą się najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, największy konkurent Donalda Trumpa ma znacznie wyższą przewagę.

Kandydat Demokratów, Joe Biden, ma ponad 7% wyższość nad aktualnym prezydentem USA. Jednak komitet Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, by bieżące sondy przedstawiały faktyczny wynik głosowania. Podczas ostatniego głosowania sytuacja była naprawdę podobna - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu również wyszła na prowadzenie, ale jej wyższość nie okazała się aż tak duża. Było to wyłącznie 2,3 procenta. Pomimo że była sekretarz stanu posiadała przewagę oraz otrzymała większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe Stany, przegrała starcie z Trumpem.

Ciekawe okazuje się to, iż w Stanach nie przesądza o wyniku większa ilość poszczególnych głosów. Przesądzający jest głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. Pięć stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - konkuruje ze sobą przede wszystkim.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sondaże miedzy sobą się różnią. W niektórych stanach wygrywa kandydat Republikanów, innym razem Biden. Sytuacja więc okazuje się nie być przewidywalna. Dużo jak najbardziej zależy od przeważających postaw w konkretnej części USA - niekiedy ludzie prezentują postawy przede wszystkim republikańskie, a niekiedy są to ogólnie demokratyczne poglądy. Aczkolwiek nawet w częściach Ameryki ogólnie o poglądach republikańskich w ostatnich latach miejsce miały wielkie zmiany. Wiele dzięki nowym mieszkańcom, którzy mają dosyć liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić ze względu na mieszkania w niskich cenach. Podobne głosy mogą mieć wielki wpływ na powołanie kolejną głowę państwa.

A w jaki sposób wyglądać będzie głosowanie w dobie pandemii? Przez pandemię wybory będą trochę dłuższe, ponieważ zaczną się dokładnie za chwilę. Zdecydowana ilość Amerykanów będzie oddawać swój głos poprzez korespondencję.

Należy więc poczekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest do końca jasne i kierowanie się badaniami może się okazać niewłaściwe.

Tagi:

Zostaw komentarz