Start roku szkolnego a epidemia koronawirusa

01.09.2020, 09:11 0 komentarzy
Start roku szkolnego a epidemia koronawirusa

Wraz z początkiem września uczniowie powinni powrócić do szkół oraz przedszkoli, aczkolwiek ciągle wahania budzi Covid-19, z którym walczy się od początku roku. Od marca dzieci uczą się bez wychodzenia z domu i z pewnością była to jedna z przyczyn, dzięki którym mogliśmy wstrzymać szybki rozwój pandemii w naszym kraju. Ale czy sytuacja teraz jest aż tak spokojna, by przyzwolić uczniom na chodzenie na lekcje i przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie możemy podać jednej odpowiedzi, co okaże się lepsze - zaproszenie uczniów do budynków oświatowych, czy mus kontynuacji zdalnej nauki. Z jednej strony osoby, które mają wątpliwości i lekarze twierdzą, że to właśnie najmłodsi prosto rozsiewają różne bakterie oraz wirusy, a budynki oświatowe bywają idealnym miejscem, gdzie choroby się rozprzestrzeniają. Taki scenariusz jest doskonale znany każdemu z nas - na lekcje przybędzie jedno chore dziecko i w następnym momencie choruje dużo więcej uczniów.

Zmęczeni obostrzeniami są zdania, iż Sanepid wprowadził dużo zasad, do których będą musiały zaadaptować się placówki szkolne, żeby mieć możliwość przyjmować swoich podopiecznych w nadchodzącym roku szkolnym. Ale czy okaże się to świetnym rozwiązaniem, aby większa grupa maluchów się znajdowała w jednej lekcyjnej salce? Czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą umiały ich przestrzegać? Naukowcy głoszą, że niestety nie.

Przez szkołę domowe narzekają niejedni opiekunowie lub uczniowie. Najmocniej kwarantanna wpłynęła na uczniów uczęszczających do liceum, którzy obstają, iż przez jakiś czas internetowych lekcji się okażą odrobinę gorzej przyuczeni do matur (chociaż aktualnie matura nie poszła jakoś tragicznie). Ważne się okazuje również to, iż nie każdy uczeń miał komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu zobaczymy jeden komputer. Opiekunowie będą mieć zatem kłopot w organizowaniu swoim latoroślom elekcji w tym samym momencie.

Relacje społeczne będą również kluczowe. Placówki oświatowe będą istotnym elementem w psychologicznym rozwoju maluchów. W placówkach oświaty mamy możliwość nauczyć się funkcjonować wśród ludzi dookoła i mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Oczywiście w obecnej sytuacji kwestie społecznego życia bywają niespecjalnie kluczowe, bo najmocniej liczy się zdrowie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

Dużo zależy od samych uczniów i pedagogów

Rozwój pandemii zależeć będzie pewnie od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zapisów wskazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz czy nauczyciele będą mogli to wykorzystywanie zapisów upilnować. Sceptycy upierają się, że zaproszenie uczniów do szkół da nam gwałtowny postęp epidemii, więc w rezultacie szkoły będą wstrzymane już za moment. Trzeba obserwować na bieżąco wiadomości, ponieważ w pierwszym tygodniu tego miesiąca jeszcze dużo może się pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz