Technology

Konfrontacja przeciwko zanieczyszczeniu

20.11.2020, 11:20 0 komentarzy
Konfrontacja przeciwko zanieczyszczeniu

Parę dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, pojawiającego się w obrębie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla ludzi naprawdę bardzo niszczycielski. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niemal w każdy dzień, oczywiście mają do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Jak wiadomo warto notorycznie objaśniać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Warto mieć pojęcie, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił też problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Dodatkowo, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, iż wyrabiana przez wymienioną spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, iż problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać najpierw w terenach o szczególnie wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości należy również orientować się, co w zasadzie jest główną tego przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest nadzwyczajnie istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz