Technology

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

18.11.2020, 16:35 0 komentarzy
Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada uroczyście celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji często boryka się sporo osób i właśnie ten dzień ma to uzmysławiać. Zasygnalizowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest sygnałem do tego, by zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, żeby wykluczyć nietolerancję przez edukację, czy też tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu upowszechnianie tolerancji oraz nakłonienie do braku przemocy wobec osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta inicjatywa została zwołana przez systematycznie wywoływane zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają okazać się zbawienne w odnalezieniu głównych przesłanek ukazania się nietolerancji, ale także mają ogłaszać, jak tragiczne mogą być objawy nietolerancji dla osób prześladowanych. Tego rodzaju czyny mają stać się przydatne do tego, by dowiedzieć się, czym właściwie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również przedstawić, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Ma również kształcić, uczyć uznania różnych kultur, rozumienia innych ludzi, ale też celem tego rodzaju czynności jest umiejętności słuchania.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzono go w naszym kraju?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili generalny apel, w którym przekazują potężne poparcie dla osób, które doświadczyły fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod ogólnym manifestem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ogłosił, że wspólnota tego dnia będzie obwieszczana poprzez wywieszanie tęczowych banerów, a także podświetlania budynków. W barwach tęczy został podświetlony przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Zostaw komentarz